• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ კონფერენციის - „ქალები პოლიციაში“ - გახსნით ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ კონფერენციის - „ქალები პოლიციაში“ - გახსნით ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო კონფერენციის - „ქალები პოლიციაში“ - გახსნით ღონისძიებაში და მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა.
კონფერენციის გახსნით ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ საქართველოს იუსტიციის მინისტრი - რატი ბრეგაძე, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში - კელი დეგნანი, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) მდივნის თანაშემწე - ტოდ რობინსონი, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი - სარა რუპერტი და მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) საქართველოს მისიის ხელმძღვანელი - სანია ჩელებიჩ ლუკოვაცი.
ალექსანდრე დარახველიძემ მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის გენდერული თანასწორობისა და ქალთა უფლებების დაცვის პრიორიტეტულობას. როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, ქალ პოლიციელად ყოფნა დიდი გამოწვევაა და საპოლიციო სისტემაში მათი როლი სულ უფრო იზრდება. მან ასევე ისაუბრა ქალი პოლიციელების როლზე გენდერულად მგრძნობიარე მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში.
ალექსანდრე დარახველიძემ აშშ-ის ელჩს საქართველოში - კელი დეგნანს მადლობა გადაუხადა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინსტიტუციურ განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.
ღონისძიება მიზნად ისახავს ქალ სამართალდამცველთა შესაძლებლობების გაძლიერებას და მათი მოტივაციის ამაღლებას.
ხუთდღიანი კონფერენციის განმავლობაში, მონაწილეები განიხილავენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: ქალი სამართალდამცველების მუშაობის სპეციფიკა და მათი გამოწვევები, ქალი პოლიციელების როლი გენდერული თანასწორობის, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობისა და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების პრევენციაში, ქალი სამართალდამცველების ჩართულობის მნიშვნელობა მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში, ქალი პოლიციელი - როგორც ლიდერი და სხვ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდაცვითი პროგრამების საერთაშორისო ბიუროს (INL) თანამშრომლობის ფარგლებში, მეათე წელია, საქართველოში ტრადიციულად იმართება ყოველწლიური, ხუთდღიანი საერთაშორისო კონფერენცია - „ქალები პოლიციაში“. წელს კონფერენციაში 250-მდე ქალმა სამართალდამცველმა მიიღო მონაწილეობა მსოფლიოს 20 ქვეყნიდან.

• The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the opening event of the...
The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the opening event of the conference - ”Women in the Police”
Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, took part in the opening event of the conference - "Women in the Police" and addressed the participants with a welcome speech.
The opening event of the conference was also attended by the Minister of Justice of Georgia - Rati Bregadze, the United States Ambassador to Georgia - Kelly Degnan, the Assistant Secretary of the International Bureau of Narcotics and Law Enforcement (INL) of the US Department of State - Todd Robinson, the head of the Georgia office of the International Bureau of Narcotics and Law Enforcement of the US Department of State - Sarah Rupert and the head of the mission of the International Organization for Migration (IOM) in Georgia - Sania Chelebich Lukovats.
Aleksandre Darakhvelidze thanked Kelly Degnan, the US ambassador to Georgia, for her contribution to the institutional development of the Ministry of Internal Affairs. The event aims to strengthen the capabilities of female law enforcement officers and increase their motivation.
During the five-day conference, the participants will discuss such important issues as: the specifics of the work of female law enforcement officers and their challenges, the role of female police officers in promoting gender equality, domestic and violence against women and the prevention of hate crimes, the importance of the involvement of female law enforcement officers in ensuring peace and security, female police officers as leader and others.
Within the framework of cooperation between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the International Bureau of Narcotics and Law Enforcement Programs (INL) of the US State Department, the annual five-day international conference "Women in Police" is traditionally held in Georgia for the tenth year. This year, about 250 female law enforcement officers from 20 countries of the world took part in the conference.